Zálohování PET lahví v ČR: Kdy začne a jak bude probíhat?

Zálohování PET lahví v ČR: Kdy začne a jak bude probíhat?

Ministerstvo životního prostředí za poslední roky učinilo nemálo kroků pro zefektivnění nakládání s odpadem v České republice. Češi už si tak na pultech obchodů mohou všimnout například zálohovaných skleněných lahví u značek, na které se záloha dříve nevztahovala. Letos se již mluví i o zálohování pet lahví. Kdy k tomu dojde, jak bude probíhat a jak ovlivní spotřebitele? Na to se podíváme v tomto článku.

Proč zálohovat PET lahve?

Ministerstvo upozorňuje, že Češi sice plasty třídí dobře, ale recyklace zaostává. Ministr životního prostředí Petr Hladík pro zpravodajský web novinky.cz uvedl následující:

Doporučujeme
„Díky zálohovacímu systému by se z plastové lahve opět stala petka, což dnes nejde. Používají se znovu maximálně na výrobu mikin nebo třeba koberečků do aut.”

Dále Ministerstvo uvádí, že cílem zavedení tohoto systému je zvýšit sběr plastových nápojových lahví a plechovek, omezit množství odpadu a snížit odhazování odpadků do přírody. Na Slovensku například po zavedení zálohovacího systému pohozené odpady téměř zmizely.

Jak poznat vratnou PET lahev?

Stejně jako tomu bylo doposud u skleněných vratných lahví, i v případě PET lahví jejich zálohování potvrdí speciální etiketa pro vratnou lahev.

Jak bude proces vypadat a kde lahve vrátit?

Systém bude fungovat podobně jako u zálohovaného skla. Zákazník přinese PET lahve nebo plechovky do prodejny, na čerpací stanici či jiné sběrné místo. Tam je odevzdá, následně se slisují a třídící linka je roztřídí podle barev.

Obaly bude nutné vracet nezdeformované a nesešlápnuté (včetně etikety). Je tomu tak proto, aby šel naskenovat jejich unikátní EAN kód, v opačném případě bude PET láhev nevratná. PET láhve ovšem nebudete muset vymývat.

Co se s lahví po recyklaci stane?

vratné lahve

Proces, kterým PET lahev po jejím odběru projde se bude poněkud lišit od nám dobře známým skleněných vratných lahvích. Ty jsou vymývány a opětovně použity.

PET lahve a plechovky budou po vrácení vytříděny na speciálních třídících linkách, kde se rozdělí podle materiálů a barev. Poté operátor zajistí prodej recyklovaného materiálu výrobcům nápojů, kteří jej využijí k výrobě nových obalů pro své produkty, čímž se uzavře materiálový cyklus.

Obaly, které nebudou vykoupeny přímo výrobci nápojů, budou nabídnuty dalším zájemcům, například firmám z jiných odvětví, které mohou recyklovaný materiál využít pro vlastní produkci.

Jaká bude výše zálohy?

V současnosti se uvažuje o záloze ve výši čtyř korun za každou plastovou lahev nebo plechovku. Tato částka by měla motivovat spotřebitele k vracení obalů na sběrná místa a podpořit tak efektivní recyklaci.

Přesná výše zálohy však bude ještě upřesněna vyhláškou, která zároveň stanoví prováděcí předpisy a detailní pravidla pro fungování celého zálohovacího systému. Tato vyhláška bude klíčová pro definování všech praktických náležitostí, včetně způsobu výběru záloh, logistiky sběru a recyklace.

Zmizí žluté popelnice?

zálohování pet lahví v čr

Některé ze čtenářů tato otázka nejspíše při čtení článku napadla. Odpoveď je následující – žluté popelnice z ulic úplně nezmizí. Spotřebitelé do nich budou moci i nadále házet například plastové obaly od jogurtů, mléka, či silnějších alkoholových nápojů, které nemohou projít recyklací.

Institut cirkulární ekonomiky ovšem uvádí, že by se počet žlutých a některých černých popelnic mohl snížit, jelikož zálohování PET lahví sníží vizuální smog – tedy počet vrchovatých popelnic na ulicích.

Kdy se začne zálohovat?

Ministerstvo novou novelu zákona schválilo již v druhé polovině minulého roku, uvádí ale, že účinnost by měla nabrat v polovině roku 2025. Systému samozřejmě bude chvíli trvat, než se ustálí, ovšem můžeme počítat, že od 1. ledna 2026 se spotřebitelé začnou setkávat se systémem, který zjednodušeně řečeno změní způsob, jakým nakládáme s obaly od nápojů.

Zdroje: Novinky, MZP, Institut cirkulární ekonomiky, Ekologické centrum Most